Navigace: přeskočit navigaci

Index » Elektronická pošta

Co je to e-mail a jak funguje?

E-mail neboli Electronic Mail - elektronická pošta

E-mail je způsob zasílání elektronických zpráv, případně i přiložených souborů, prostřednictvím Internetu. Je součástí této sítě od samého jejího počátku (ve skutečnosti jí předcházel, ačkoli možnost příloh byla přidána až roku 1992 a standardizována o čtyři roky později) a v důsledku snahy o maximální jednoduchost s sebou nese některé problémy, nejčastěji nevyžádanou reklamní poštu (SPAM) a šíření škodlivých kódů/virů. Tyto problémy se vývojáři v současnosti pokoušejí odstranit přidáváním dalších vrstev zabezpečení, jmenovat můžeme například Sender Policy Framework (SPF) a DomainKeys Identified Mail (DKIM).

Zprávy se posílají po Internetu mezi počítači pomocí protokolu SMTP (Simple Mail Transport Protocol).

Každý uživatel, který chce používat e-mail, musí mít zřízenu vlastní e-mailovou schránku na některém z poštovních serverů. Poštovní služby jsou svázány s konkrétní doménou. Po vytvoření musí uživatel znát přesný název schránky a měl by do ní znát i heslo. Do schránky mu bude chodit pošta od ostatních uživatelů.

Obsah schránky, vedené na našem serveru, je možné prohlížet v libovolném internetovém prohlížeči přes webové rozhraní na adrese https://webmail.zoner.com, nebo si zprávy ze schránky stáhnout do vlastního počítače či jiného zařízení pomocí programu, kterému se říká "poštovní klient", a dále s nimi pracovat v něm. Zprávy se přijímají pomocí protokolu POP3 (Post Office Protocol version 3) nebo IMAP (Internet Message Access Protocol).

Každá e-mailová zpráva musí obsahovat příjemce, měla by obsahovat předmět a tělo zprávy. Ke zprávě můžete připojit i přílohu.

Nejčastěji používanými poštovními klienty jsou: Outlook Express , Outlook 2000 či 2003 , Mozilla Thunderbird. V odkazu naleznete postup pro nastavení jednotlivých klientů.

Obecné nastavení poštovního klienta je následující:

Server příchozí pošty - pop3.zoner.com či imap.zoner.com (podle protokolu) - porty 110, 143, pro SSL 995 a 993
Server odchozí pošty - smtp.zoner.com (server vyžaduje ověření - přihlašovací jméno a heslo schránky) - port 25, pro SSL 587 nebo 465
Přihlašovací jméno - plná e-mailová adresa
Heslo - heslo příslušné schránky
Nabízíme samozřejmě také možnost zabezpečeného spojení TLS/SSL na příslušných standardních portech.

Jaký využívám poštovní systém?

Elektronická pošta Zoner

Od léta 2005 nabízí naše společnost zákazníkům vlastní řešení poštovních serverů. Součástí tohoto je důsledná a plně nastavitelná antispamová a antivirová ochrana, podpora zabezpečené komunikace jak na webovém rozhraní, tak při využití emailového klienta, vlastní nastavení kvóty pro schránky, i podpora IDN emailových adres. Je striktně založeno na příslušných RFC, tudíž je třeba případné problémy s nastavením poštovních klientů řešit i s podporou příslušných klientů.
Naše servery příchozí pošty podporují protokol POP3 i IMAP4 a komunikace s nimi může být šifrována přes TLS. Servery odchozí pošty opět striktně užívají SMTP protokol, který může být šifrován. V případě problému je třeba buď povolit výjimku autentizace, nebo použít původní název daného serveru, který lze zjistit z nastavení DNS domény, nebo na dotaz u zákaznické podpory.
Pokud si přejete využívat e-mail jiné společnosti, můžete kdykoli požádat o zrušení našich služeb. Zašlete nám autorizovaný požadavek z kontaktní e-mailové adresy, nebo využijte formulář v Centru administrace.

Nastaveni, tvorba a úpravy poštovních schránek probíhají v našem webovém rozhraní https://webmail.zoner.com pomocí hlavního účtu - postmaster@nazev-domeny.xyz
Přihlašovací údaje jsou uvedeny na účtu v Centru administrace v části Seznam služeb - detail (u domény) - Elektronická pošta.
Na účtu postmaster můžete upravovat parametry každé schránky dané domény - v žádném případě vám však nedoporučujeme užívat jej jako hlavní poštovní účet domény, který zveřejníte na svých stránkách. Lepším řešením je vytvořit si jiný účet, kam zprávy pro postmastera přesměrujete.

Outlook
Outlook 2000
Outlook 2003/XP
Outlook2007/2010
Windows Live Mail
Outlook Express 6 Outlook 2000 Windows Mobile
Mozilla Thunderbird
Mozilla Thunderbird Mozilla Thunderbird 6
OS Android 602 Lan Suite
Jak jste spokojeni s kvalitou nápovědy na této stránce? 0% 25% 50% 75% 100%
Hodnocení: Pošlete nám svůj názor na tuto stránku - pomůžete nám tím zlepšit její kvalitu.

Tento formulář slouží pouze ke zlepšení kvality nápovědy a proto prosím neočekávejte odpověď od naší technické podpory. Děkujeme za pochopení.

Tým zákaznické podpory
Napište číslici sto:

Přihlásit se na účet administraceHelp
CzechCzechSlovakSlovakEnglishEnglish